Zagadka Sfinksa

Starożytna cywilizacja Egiptu do dnia dzisiejszego wzbudza zachwyt i fascynacje. Jak w czasach starożytności zbudowano tak wspaniałe budowle, jak piramidy? Zwiedzając Karnak nie można wyjść z podziwu nad budową tej świątyni. Jednak nic nie budzi takich kontrowersji, jak Sfinks, który strzeże piramid w Gizie.Odkąd zaczęłam interesować się tą sprawą, w mojej głowie krążyło tylko jedno pytanie: ile naprawdę ma lat Sfinks?
Sfinks to monolityczny posąg o długości 73,5 m i wysokości 20 m. W szkołach uczymy się, że Sfinks przedstawia faraona Chefrena i to właśnie za jego czasów powstał, czyli około 2500 roku p. n. e. Jest częścią kompleksu piramid w Gizie. Jak przypuszczają historycy i archeolodzy, posąg pierwotnie był w całości otynkowany i pomalowany na czerwono.W czasach XVIII dynastii, za panowania Totmesa IV, posąg odnowiono i umieszczono między łapami Sfinksa kamienną stelę z aktem dziękczynnym za objęcie władzy, którą faraon miał otrzymać za sprawą Sfinksa – przyszły władca odpoczywając w cieniu posągu miał sen, w którym Wielki Bóg obiecał mu królestwo w zamian za uwolnienie Sfinksa od piasku pustyni.
Sfinks wielokrotnie był zasypywany przez piasek i wielokrotnie go odkopywano. Pierwsze archeologiczne wykopaliska rozpoczęły się na początku XIX wieku i od tamtej pory Sfinks jest pod stałą "kontrolą" archeologów. Największą zagadkę Sfinksa stanowi jego wiek.
W 1991 roku na podstawie badań geologicznych orzeczono, że Sfinks powstał przed 6000 roku p. n. e. - jakieś 3 tysiące lat przed początkiem cywilizacji egipskiej. Wzbudziło to ostry sprzeciw świata naukowego, choć jeszcze w XIX wieku przeważała teza, iż Sfinks powstał przed potopem.
Jeszcze większą sensacje wzbudził Zahi Hawass, jeden z czołowych egiptologów na świecie, który przez wiele lat był sekretarzem generalnym Najwyższej Rady Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury. Hawass stwierdził, że posąg nosi ślady erozji... wodnej, co oznacza, że Sfinks musiałby powstać 5000 lat przed Chrystusem, ale niewykluczone, że nawet 7000 lub 9000 lat p.n.e, kiedy w Egipcie panował deszczowy klimat, a sama Sahara przypominała... dżungle. Przyklasnął mu w tym Robert Temple, jednak jego teorii nie można brać na serio.
Część naukowców twierdzi, że starożytni Egipcjanie tylko "zaadaptowali" Sfinksa zmieniając jego twarz. Pierwotnie posąg miałby przedstawiać kogoś zupełnie innego. Na poparcie swojej tezy przypominają, iż głowa Sfinksa jest nieproporcjonalnie mała do całego ciała.
Frank Domingo, który przez 30 lat służył w nowojorskiej policji jako specjalista rekonstruujący wygląd twarzy, wykorzystał swoje doświadczenie do ustalenia czy oblicze Sfinksa pokrywa się z twarzą faraona Chefrena. Porównał on wizerunek Sfinksa z wizerunkiem Chefrena znajdującym się w muzeum w Kairze i stwierdził, że Sfinks na pewno nie przedstawia faraona Chefrena.
Natomiast doktor Wasylij Dobrew stwierdził, że monument przedstawia Chufu. Potem, jednak na podstawie swoich badań, które wykazały spore podobieństwo do faraona Dżedefre stwierdził, że to jego twarz ma przedstawiać Sfinks. Dżedefre to faraon, który wzniósł swą świątynię w Abu Ruwash, po której do czasów dzisiejszych niewiele się zachowało.
Większość naukowców obstaje, jednak przy swoim. Sfinks nosi ślady erozji nie wodnej, lecz piaskowej.
Moim zdaniem Sfinks mógł powstać wcześniej niż się obecnie przyjmuje i w pewnym momencie Egipcjanie zmienili jego twarz. Faktycznie jego głowa jest za mała w stosunku do całego ciała.
Nie zgadzam się, jednak absolutnie z teorię, że Sfinks powstał 10 000 lat przed naszą erą. Temat na pewno kontrowersyjny. Niedawno potwierdzono, że pod Sfinksem znajdują się niezbadane tunele i komory. Może one przyniosą odpowiedź na temat zagadki Sfinksa?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zagadki historii , Blogger